Fotowoltaika

Pompy ciepła

Kotły

Pellet

To pytanie nurtuje wielu właścicieli domów, szczególnie tych, którzy korzystają z tego rodzaju ogrzewania. W ostatnich latach coraz częściej dyskutuje się o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących używania pelletu ze względu na jego wpływ na środowisko i zdrowie ludzi. Ale czy te obawy są uzasadnione?

Ekodotacje
12/03/2024

Czy w Polsce zostanie wprowadzony zakaz palenia pelletem?

Nowelizacja dyrektywy EPBD, znanej jako dyrektywa budynkowa, wyznacza nowe standardy dla urządzeń grzewczych. Od 2030 roku planuje się wprowadzić zakaz montowania nowych pieców na paliwa kopalne, takich jak węgiel, gaz ziemny czy olej opałowy, w nowych budynkach. Do 2040 roku ma nastąpić także eliminacja tych urządzeń w ramach termomodernizacji istniejących budynków. Celem jest przejście na budownictwo energooszczędne i zeroemisyjne. Jednak, ważne jest zaznaczyć, że w tekście nie ma mowy o zakazie stosowania pieców na pellety.

 

 

Skąd pomysł na taką formę opału?

 

Już w latach 70 ubiegłego wieku, Kanadyjczycy zauważyli, iż ogrzewanie trocinami jest ekonomicznie uzasadnione, ale ta dość lotna i lekka postać drewna, ani nie koncentrowała dużej energii, ani nie była wygodna do automatycznego spalania. Tak powstał pomysł na granulowanie trociny. Co udało się uzyskać w ten sposób? Coś bardzo ważnego, ale zarazem trudnego do pogodzenia w dzisiejszym uprzemysłowionym świecie: 

 

  • Ekologię

  • Ekonomię 

  • Komfort

 

Uzyskanie tych trzech atutów w jednym produkcie, bądź nawet wynalazku jest bardzo trudne. Bo albo coś jest ekologiczne, ale zbyt drogie, albo komfortowe, ale za to mało ekologiczne. 

Dlaczego w pelecie drzewnym udało się uzyskać ekologię, ekonomię i komfort?

 

Ekologia – najwyższej jakości pellet wytwarzany jest z czystych trocin drzewnych, zatem podczas spalania tego paliwa jako opału ilość wytworzonego CO2 pochłonięta została wcześniej podczas życia drzewa. Zachodzi tu proces fotosyntezy i to decyduje, iż pellet drzewny zaliczany jest do paliw odnawialnych – czyli ekologicznych.  

 

Ekonomia – ustaliliśmy, że pellet drzewny to energia odnawialna. Dlatego żadne Państwo (porozumienie klimatyczne z Kioto) na świecie nie dokona zamachu na to paliwo w postaci akcyzy. Ba! Co więcej, większość krajów wręcz dofinansowuje zakup pieców, czy kominków na pellet drzewny.  Co ważne, paliwo to wytwarzane jest z odpadu (np. po produkcji deski podłogowej, mebli, okien itp.) zatem, nie generuje ogromnych kosztów wydobycia, czy pozyskania. 

 

Komfort - dzięki koncentracji energii 1 kg pelletu drzewnego to, aż 5 kWh energii (1 tona pelletu drzewnego, to aż do 8m3 trociny!).  Dzięki temu paliwo to jest wygodne do transportowania, przechowywania oraz automatycznego podawania do pieca, kotła lub kominka.  Co równie ważne, po spaleniu pelletu drzewnego pozostaje jedynie do 0,5% ekologicznego popiołu w formie nawozu (5 kg z 1 tony, czyli pudełko „po butach” raz w miesiącu przy ogrzewaniu domu jednorodzinnego).

Kotły pelletowe Szczecin

BIOPAL SP. Z O.O. SP. K.

CENTRUM CARMEN
ul. Santocka 48-49, 71-083 Szczecin

BIURO CZYNNE:
od poniedziałku do piątku
9:00 - 16:00

Biopal - ekologiczne systemy grzewcze 

 KRS 0000476862,NIP 8522604681, REGON 321427046

Biopal - ekologiczne systemy grzewcze  KRS 0000476862, NIP 8522604681, REGON 321427046

MAIL:
salon@biopal.com.pl

INFOLINIA:
tel. 914 33 55 44