Pellet to inaczej granulat. Na świecie granulowanie materiałów sypkich przyczyniło się do dużej koncentracji energii (w przypadku opału) albo wartości odżywczych (w przypadku odżywek lub paszy) albo składników chemicznych i naturalnych (leki, suplementy diety). Nas najbardziej interesuje pellet drzewny, czyli granulat uzyskany przez prasowanie pod dużym ciśnieniem trocin drzewnych.
Skąd pomysł na taką formę opału?
Już w latach 70 ubiegłego wieku, Kanadyjczycy zauważyli, iż ogrzewanie trocinami jest ekonomicznie uzasadnione, ale ta dość lotna i lekka postać drewna, ani nie koncentrowała dużej energii, ani nie była wygodna do automatycznego spalania. Tak powstał pomysł na granulowanie trociny. Co udało się uzyskać w ten sposób? Coś bardzo ważnego, ale zarazem trudnego do pogodzenia w dzisiejszym uprzemysłowionym świecie:
Ekologię
Ekonomię
Komfort
Uzyskanie tych trzech atutów w jednym produkcie, bądź nawet wynalazku jest bardzo trudne. Bo albo coś jest ekologiczne, ale zbyt drogie, albo komfortowe, ale za to mało ekologiczne.
Dlaczego w pelecie drzewnym udało się uzyskać ekologię, ekonomię i komfort?
Ekologia – najwyższej jakości pellet wytwarzany jest z czystych trocin drzewnych, zatem podczas spalania tego paliwa jako opału ilość wytworzonego CO2 pochłonięta została wcześniej podczas życia drzewa. Zachodzi tu proces fotosyntezy i to decyduje, iż pellet drzewny zaliczany jest do paliw odnawialnych – czyli ekologicznych.
Ekonomia – ustaliliśmy, że pellet drzewny to energia odnawialna. Dlatego żadne Państwo (porozumienie klimatyczne z Kioto) na świecie nie dokona zamachu na to paliwo w postaci akcyzy. Ba! Co więcej, większość krajów wręcz dofinansowuje zakup pieców, czy kominków na pellet drzewny. Co ważne, paliwo to wytwarzane jest z odpadu (np. po produkcji deski podłogowej, mebli, okien itp.) zatem, nie generuje ogromnych kosztów wydobycia, czy pozyskania.
Komfort - dzięki koncentracji energii 1 kg pelletu drzewnego to, aż 5 kWh energii (1 tona pelletu drzewnego, to aż do 8m3 trociny!). Dzięki temu paliwo to jest wygodne do transportowania, przechowywania oraz automatycznego podawania do pieca, kotła lub kominka. Co równie ważne, po spaleniu pelletu drzewnego pozostaje jedynie do 0,5% ekologicznego popiołu w formie nawozu (5 kg z 1 tony, czyli pudełko „po butach” raz w miesiącu przy ogrzewaniu domu jednorodzinnego).