Pelet,Pelety,Pellet czy Pellets?

 

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa Wood Pellets (pelet drzewny). W Polsce nie ustalono, jakie słowo jest odpowiednikiem słowa Pellets i dlatego przyjęto w obrocie różne podobno brzmiące słowa tj.

- Pelet

- Pelety

- Pellet

- Pellets

Rzadko się spotyka, ale są osoby, które mowią Peleta ( np. "ta peleta jest dobrej jakości").

 

Jesteśmy zdania, że słowo Wood Pellets powinno się tłumaczyć na Pelet Drzewny, ale jaka forma będzie najbardziej popularna w Polsce czas pokaże.

Najważniejsze jest to, aby jak najwięcej osób doceniło zalety tego paliwa zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne!

Na znanym dla internautów portalu www.wikipedia.org wpisując słowo Pelet zostajemy przekierowani na Pellet i znajdujemy poniższy opis:

Pellety (z ang. kulka, tabletka, granulka) - materiał opałowy ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiórów, zrębków (możliwe jest również wykorzystanie kory, upraw energetycznych i słomy). Wykonywane w postaci granulatu w kształcie kulek lub walców o średnicy 6-25 mm i długości do kilku centymetrów, konfekcjonowane w workach. Pellety mają wartość opałową taką jak drewno, niską wilgotność, w czasie spalania powstaje niewielka ilość popiołu. Z tych powodów ich użycie wygodne jest w indywidualnych kotłach c.o. oraz kominkach, wyposażonych w zbiornik na pellety, dozownik i podajnik.

Pellety są rodzajem brykietów.

źródło: www.wikipedia.org