AKTUALNE CENY OPAŁU I PALIW

CENY OLEJU OPAŁOWEGO I GAZU PROPANU

 

1 L oleju opałowego

Cena netto: 3,49 zł

Cena brutto: 4,30 zł

Używaj peletu, a zaoszczędzisz 2,40 zł na każdym litrze!

 

1 L gazu płynnego propanu

Cena netto: 2,41 zł

Cena brutto:2,97 zł

Uzywaj peletu, a zaoszczędzisz 1,80 zł na każdym litrze!

 

 

Cena benzyny zaszokuje kierowców. Litr za osiem złotych!

Ceny paliw na polskich stacjach pójdą w górę mocniej, niż wszyscy się spodziewali. W krótkim czasie benzyna i olej mogą podrożeć nawet o 30 - 40 proc., co oznacza, że za litr zapłacimy 8 złotych.

Wszystko za sprawą jednego z największych eksporterów ropy naftowej – Iranu. Po tym, jak USA oraz UE zagroziły mu sankcjami gospodarczymi, irańskie władze odpowiedziały groźbami. Arsalan Fathipour, szef komisji gospodarczej irańskiego parlamentu ostrzegł, że efektem będzie drastyczny wzrost cen surowca: baryłka ropy mogłaby zdrożeć niemal dwu i półkrotnie, do 250 dol.

 

Ceny detaliczne paliw w Polsce już rosną. Litr Diesla kosztuje około 5,57 zł, a benzyny – 5,43 zł. Od nowego roku kierowców czekają kolejne podwyżki. Olej napędowy, na skutek podniesienia unijnych minimów akcyzowych, zdrożeje w detalu o kilkanaście groszy. W ślad za nim podążą też inne gatunki paliw.

Sytuację niepewności podgrzewają spekulanci i zapowiedzi dotyczące planowanej interwencji zbrojnej w Iranie, który jest drugim producentem ropy wśród krajów OPEC, po Arabii Saudyjskiej. Około 18 proc. swego eksportu ropy Teheran kieruje do krajów UE: Włoch, Hiszpanii i Francji.


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna